Nieuws

AI-impulsprogramma voor waterbewegingsmodellen van start

25-11-24 Aftrap AI Impulsprogramma

Kick-off in Lelystad

Maandag 24 november 2025 is het AI Impulsprogramma voor waterbewegingsmodellen officieel van start gegaan. Managers en collega’s van Rijkswaterstaat, KNMI – Royal Netherlands Meteorological Institute en Deltares kwamen in Lelystad bij elkaar voor de interne kick-off.

Het vierjarige AI Impulsprogramma voor waterbewegingsmodellen richt zich op de ontwikkeling van datasets en geavanceerde machine learning (ML) modellen voor het RWS Hoofdwatersysteem (Rivieren, IJsselmeergebied, Kust) die onder andere ingezet kunnen worden voor het operationeel snel doorrekenen van (weer)scenario’s.

Introductie nieuwe programmamanager AI-impulsprogramma

Tijdens de ochtend werd het programma toegelicht door Joost Driebergen. De nieuwe programmamanager Bram Floris zette vervolgens zijn ambities, de randvoorwaarden en gezamenlijke opgaven scherp neer. Het was een moment om verwachtingen te delen, kansen te verkennen en het commitment voor de komende vier jaar te bevestigen.

Panelgesprek

Er volgende een panelgesprek waarin Iris Reuselaars (RWS), Jenneke van der Velden (RWS CIV), Werenfried Spit (KNMI) en Hanneke van der Klis (Deltares) hun perspectief op het belang, de kansen en de verwachtingen van het programma deelden, onder leiding van dagvoorzitter Pieter van Ginneken (RWS).

Aansluitend op het panelgesprek lanceerde Iris Reuselaars samen met Bram Floris officieel het programma met een heldere oproep:

“Innovatie is nodig om ons werk voor Nederland wendbaar te houden, en dit programma geeft ons de kans om dat samen te versnellen.”

Pitches

Na een toelichting op het programma door Bram Floris, gaven verschillende collega’s van Rijkswaterstaat, Deltares en KNMI korte pitches over lopende projecten en ontwikkelingen die raken aan dit programma.

Input voor het programma

Afsluitend gaven de aanwezigen in groepen input mee aan het kernteam over wat zij zien als kansen en risico’s van het programma, en wanneer zij blij zijn met wat het programma oplevert. Deze input wordt meegenomen door het kernteam in de verdere uitwerking van het programmaplan en de doelstellingen.

David van den Burg (programmamanager DigiShape) vond het een inspirerende bijeenkomst: “Dit programma biedt de mogelijkheid om binnen de Digishape Triple Helix (publiek privaat kennisinstellingen) datasets en ML modellen te ontwikkelen voor het snel doorrekenen van scenario’s van (hoog)waterstanden.”

Wil je meer weten over het programma of meedoen? Neem contact op met Bram Floris (AI-impulsprogramma) of David van den Burg (DigiShape).

Gerelateerd nieuws

5 oktober 2026

Plan van aanpak voor ontwikkeling Digital Twin bij dijksterkteberekeningen Het DigiShape-seedmoneyproject Digital Dike uit 2025 is afgerond. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier [...]

23 september 2026

Binnen DigiShape werken we aan het slimmer delen en gebruiken van data, modellen en AI binnen de watersector. Maar wat [...]

18 september 2026

Dit artikel verscheen in het vakblad Land+Water, nr. 3, juli 2026. Van versnipperde data en modellen naar collectieve impact op [...]

11 september 2026

Dit initiatief heeft in 2026 €10.000,- DigiShape seedmoney toegekend gekregen. Lees het nieuwsbericht De ontbrekende fysica leren HKV, TU Delft, Rijkswaterstaat [...]